Tunç Soyer Bergama’da üreticilerle buluştu

Bakırçay Havzası turuna bugün de Bergama'da devam eden Başkan Soyer, köylerde üreticilerle bir araya geldi. Soyer, küçük üreticinin ihracat yapması için destek vereceklerini söyledi.

Tunç Soyer Bergama’da üreticilerle buluştu

Bakırçay Havzası turu kapsamında Bergama‘da bulunan Başkan Soyer öğleden sonra Çamavlu, Yukarıcuma, Aşağıcuma, Aşağıbey, Demircidere, Göbeller, Yerlitahtacı köylerini ziyaret etti. Üreticiler ve bölge halkıyla bir araya gelen Soyer, muhtarların taleplerini de değerlendirdi. Belediye Başkanı Soyer, gereken çalışmaların hızla yapılacağını bildirdi.

“BU MEMLEKETİN TUTKALI TARIMDIR”

Bergamalı süt üreticileri, Başkan Soyer’e teşekkür ettiklerini ileterek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu Projesi’ne dahil olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Soyer, “Tarım ve kırsal bizim için en önemli mesele. Tarım olmazsa hiçbir şey olmaz. Süt Kuzusu Projesi’ni bu bölgeye yaydık. Geçtiğimiz yıl Bergama’dan 1 milyon 300 bin litre süt aldık. Bu memleketin tutkalı tarımdır. Tutkal gevşerse bu memleket çöker. Hem kuraklıkla ve yoksullukla mücadele edeceğiz. Eğer üretici kooperatif çatısı altında toplanırsa ürettiği ne varsa satın alacağız. Daha fazlasını da satmayı garanti ediyoruz. Siz üretmekten vazgeçmedikçe biz o ürünü değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

“ARTIK ÜRETTİĞİNİZ ÜRÜNLERİ PAZARLAMA DERDİNİZ YOK”

Tunç Soyer, Nisan ayının sonunda bu bölgedeki üreticiden bin adet koyun alacaklarının müjdesini vererek; “Hem üreticimize destek oluyor hem de kavurma yaparak ihtiyacı olan ailelerin et girmeyen mutfaklarına ulaşıyoruz. Sizlerin ürettiği gıdaları Halkın Bakkalı’nda satıyoruz. Yakında Halkın Bakkalı’nda e-ticarete de başlıyoruz. Siz yeter ki üretin. Artık ürettiğiniz ürünleri pazarlama derdiniz yok” dedi.

Üreticinin hem ürünü yetiştirmesinde hem de pazarlama konusunda destek vereceklerini aktaran Soyer, şöyle konuştu: “Sasalı’da kısa bir süre sonra hizmet vermeye başlayacak tarım enstitüsünde ARGE ve ihracat birimi kuruyoruz. Küçük üreticiyi ihracat yapar hale getirmek istiyoruz. Bu toprakta üretilen ürünü tüccar gelip alıyor ve on misli fiyata satıyor. Biz, sizin ürettiğiniz ürünü pazarlamak hatta ihracatını yapmak için ambalajından patentine, coğrafi işaretinden markasına kadar her konuda size yardımcı olacağız. Bu memleketin kurtuluşunun yolu tarımdan geçiyor.”

EVLER TURİZM ACENTALARIYLA BULUŞACAK

Çamavlu Köyü’ndeki çocuklar köye gelen Soyer’i ellerinde “Çiftçi Dostu Başkan Hoşgeldin. Başka Bir Tarım Mümkün” yazan pankartla karşıladı. Başkan Soyer, Demircidere Köyü’ndeki gezisi sırasında Tahtacı kültürünü yaşatan özel etnografya müzesini ziyaret etti. Japonya ve Amerika’dan turist alan Göbeller Köyü’nde muhtar ve bölge halkıyla sohbet eden Başkan Soyer, 20 evde yapılan ev pansiyonculuğunun pandemi sonrası sürdürülmesi ve geliştirilmesi için destek vereceklerini söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Soyer; “Evlerinizin turizm acenteleri ile buluşmasını sağlayacağız. İlk etapta 20 evle başlıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gezisinin son durağında Yerlitahtacı Köyü’ne geçti. Başkan Soyer, köyde tahtacı kültürünü devam ettirmek üzere yapılması planlanan anı evinin yerini inceledi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar