Tunç Soyer’den depremzedelere müjdeli haber

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldığı bir televizyon programında, 30 Ekim’de yaşanan İzmir depremi sonrası evini kaybeden vatandaşlar için müjde niteliğinde açıklamalar yaptı.

Tunç Soyer’den depremzedelere müjdeli haber

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldığı bir televizyon programında, mevcut kentsel dönüşüm çalışmaları ve depremde evini kaybeden depremzedeler için önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl 30 Ekim’de meydana gelen depremde hasar gören binalar için yapılan çalışmaları anlatan Soyer; “Depremden sonra asıl görevimiz ortaya çıktı. Bu şehri güvenli hale getirmek. Vatandaşın, yaşadıkları şehirde güvenli yaşamalarını sağlamak. Bu şehirde yaşayan herkesin, şehirde yaşamaktan güven duymasını sağlamak. Bizim birinci önceliğimiz bu” diyen Başkan Soyer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla bu hafta sonu buluşacaklarını dile getirdi. Soyer; “Bizim Büyükşehir’in ortak hazırladığı imar yönetmeliği var. Depremden sonra nasıl kararlar almamız gerekiyor, nasıl başa çıkacağız? Bunların yer aldığı bir çalışma diliyorum ki Meclis’ten oy birliğiyle geçer. Şubat ayında bu belirsizliği ortadan kaldıracağız. Depremde etkilen binaların ortak akılla çözeceğiz. Bunu bir hafta içerisinde mutlaka olağanüstü bir meclisle hayata geçireceğiz. Mart ayına sarkıtmayacağız” diye konuştu.

KİRA ÖDER GİBİ EVLERİNİ İNŞA EDECEKLER”

Depremde yaşadıkları evleri yıkıldığı ya da hasar gördüğü için evsiz kalan yurttaşlar için de önemli haberler veren Soyer; “Dün Dünya Bankası’yla ilgili çok olumlu bir görüşme yaptık. Toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan üst düzeyde bir yönetici katıldı. Dünya Bankası’nın ‘acil imalat kredisi’ gibi enstrümanı var. Çok düşük faizli ve çok uzun vadeli bir kredi. Biz de uzun zamandır Dünya Bankası’yla görüşüyoruz. Bizim yaşam hakkımız en öncelikli meselimizdir. Bizim ciddi bir can suyuna ihtiyacımız var. Bina yıkacak vatandaşlara sen bunu yıkarsan uzun vadede ödeyebileceğiniz bir kaynak buluyorum. Vatandaşa şu kadar parayı, şu zamana ödeyeceksiniz. Dolayısıyla sana hiç dokunmayacak. Biz de bunun garantisini vereceğiz. Bunu belediyemizin şirketiyle de yaptırabilirsiniz diyeceğiz. Vatandaşın önüne seçeneği koyacağız. Vatandaş böylece çok uzun vadede aynı kira öder gibi kendisine imar mevzuatının da tanıdığı hakla birlikte yeni evini inşa etme fırsatı bulacak” ifadelerini kullandı.

İZGAZETE

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar