Tunç Soyer’e önemli görev! Yönetim Kurulu’na seçildi

Avrupa çapında 150 binin üzerinde yerel ve bölgesel yönetimi temsil eden Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 40. oturumu küresel salgın nedeniyle çevrim içi yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Yönetim Kurulu’na seçildi.

Tunç Soyer’e önemli görev! Yönetim Kurulu’na seçildi

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin, küresel salgın nedeniyle çevrim içi düzenlenen 40. oturumunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bölgesel Yönetimler Meclisi Başkan Yardımcısı seçildi. Tunç Soyer böylelikle Kongre’nin, yerel yönetimlerin stratejileri ve uygulamaları ile ilgili önerilerini hazırlayan en yetkin organı Yönetim Kurulu’na da girmeye hak kazanarak, Türkiye’den Yönetim Kurulu’nda yer alan tek üye oldu. Kongre, Bölgesel Yönetimler Meclisi, Yerel Yönetimler Meclisi ve bu meclislerin çatını oluşturup icra kararlarının alındığı Yönetim Kurulu’ndan oluşuyor.

“KAPSAYICI BİRLİKTELİK VE DEMOKRATİK DAYANIŞMA ÖNEMLİ”

Seçimin hemen öncesinde bir konuşma yapan Tunç Soyer sözlerine son on sekiz ayda İzmir’in orman yangını, pandemi, deprem, tsunami, kuraklık ve sel felaketiyle karşı karşıya geldiğini hatırlatarak başladı ve şöyle devam etti: “Dirençli bir şehir olmanın iki mucizevi sırrı olduğunu öğrendik. İlki kapsayıcı birliktelik ve demokratik dayanışma. İkinci sır ise yaşam hakkını en önemli öncelik olarak koymak. Yaşam hakkını güvence altına almadan diğer haklardan yararlanmak mümkün değil. Ancak küresel ısınma ve biyolojik çeşitlilik kaybının yanı sıra Covid-19 hayatımızı ciddi şekilde tehdit ediyor. Etkileri en yoksul ve en savunmasızları daha çok vuruyor. Avrupa’da bu sınır tanımayan tehditlere karşı mücadele etmek için belediyeler arası daha nitelikli işbirliği oluşturmalıyız. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri rehberliğinde birlikte hareket etmemiz ve harekete geçmemiz gerekiyor.”

“KRİZ BELEDİYECİLİĞİNE GEÇTİK”

Soyer, İzmir’de peş peşe yaşanan krizlerin başka bir yönetim biçimi gereksinimi yarattığını dile getirerek, “Bu nedenle belediye operasyonlarını ve hizmetlerini yürütmenin olağan yöntemini iyileştirmeye karar verdik. Yerel politikaların demokratik ve kapsayıcı etkinliğini artırmak için kurumsal bir yeniden tasarım gerçekleştirdik. Daha demokratik ve etkili yönde yeni bir yönetmelik çıkardık ve ‘Kriz Belediyeciliği’ne geçtik. Kriz Belediyeciliği’nde, belediye operasyonlarında daha kapsayıcı karar alma, yürütme ve danışma organları kurduk, böylece İzmir’deki demokratik dayanışmayı güçlendirdik” dedi.

“ŞEHİRLER ARASINDAKİ DAYANIŞMAYI ARTTIRMALIYIZ”

Kongre’nin de benzer bir demokratik, kapsayıcı yaklaşımla şehirlerin dayanıklılığına ve refahına daha etkili bir katkı yapılabileceğine inandığını dile getiren Soyer şunları söyledi: “İlk olarak daha etkili işbirliği için kurumsal yeniliğe ihtiyacımız var. İkinci olarak politika oluşturma ve uygulamada vatandaşın katkısını teşvik etmeliyiz. Üçüncü olarak şehirlerimiz arasındaki dayanışmayı artırmalıyız. Avrupa’yı ve şehirlerimizi gelecekteki krizlere karşı dirençli hale ancak birlikte getirebiliriz. Bugün birbirimize çok bağımlı olduğumuz bir dünyada yaşıyoruz. Yerel politikalarımızı karşılıklı bağımlılığımız üzerine inşa etmeliyiz ve şehrimizi dayanışma içinde daha demokratik, birlik içinde daha kapsayıcı ve sürdürülebilir yeşil politikalarla daha adil hale getirmeliyiz. Bölgeler Meclisi Başkan Yardımcısı ve Kongre Yönetim Kurulu Üyesi olarak bu yönde çalışmak istiyorum.”

KONGREYE KİMLER KATILDI?

Kongreye Hollandalı Leendert Verbeek başkan olarak seçildi. Bölgesel Yönetimler Meclisi Başkanı olarak Avusturya Vorarlberg Bölgesel Parlamentosu Başkanı Harald Sonderegger, başkan yardımcıları olarak ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Rusya Federasyonu’ndan Leningrad Bölgesi Valisi Alexander Drozdenko, Norveç Yerel ve Bölgesel Yönetimler Birliği Başkan Vekili Gunn Marit Helgesen, Sırbistan’dan Voyvodina Meclisi Başkan Yardımcısı Aleksandra Maletic, İtalya’dan Emilia-Romagna Bölgesel Meclis Üyesi Lia Montalti ve Estonya’dan Tallinn Belediye Başkan Yardımcısı Andrei Novikov seçildi.

Yerel Yönetimler Meclisi Başkanı Almanya’dan Sindelfingen Belediye Başkanı Bernd Vöhringer, başkan yardımcıları ise Fransa’dan Saint-Gérand-le-Puy Belediye Başkanı Xavier Cadoret, Lüksemburg’dan Strassen Belediye Meclisi Üyesi Martine Dieschburg-Nickels, Hırvatistan’dan Pleternica Belediye Başkanı Antonija Jozic, Yunanistan’dan Mykonos Belediye Başkanı Konstantinos Koukas, Gürcistan’dan Mtsheta Belediye Meclisi Üyesi Sevdia Ugrekhelidze, Birleşik Krallık’tan Salford Şehir Meclisi Üyesi John Warmisham ve Ermenistan Belediyeler Birliği Başkanı Emin Yeritsyan oldu.

Bu isimler aynı zamanda da Kongre Yönetim Kurulu’nu oluşturacak.

YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ NEDİR?

Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Avrupa Konseyi’nin yerel ve bölgesel yönetimleri temsil eden temel organıdır. 1949 yılında kurulan Avrupa Konseyi ise Avrupa çapında görev yapan ilk ve en geniş siyasi organizasyondur. Yurttaşlara en yakın idari birim olması sebebiyle kurum içinde yerel ve bölgesel yönetimlere ayrıcalıklı bir değer atfedilir. İnsan haklarının korunması, geliştirilmesi; hukuk devleti ve çoğulcu demokrasi ilkelerine saygının sağlanması amacıyla görev yapan Avrupa Konseyi’nin 47 üye ülkesi var ve merkezi Strasburg’dadır. Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi dışında Avrupa Konseyi’nin temel organları arasında Bakanlar Komitesi, Parlamenterler Meclisi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yer alır. Kongre, yerel ve bölgesel politikaların tüm alanlarında çalışmalar yürütür.

Kongre, Avrupa çapında 150 binin üzerinde yerel ve bölgesel yönetimin seçilmiş temsilcilerinin, sorunlarını tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebildikleri bir forum ortamı sağlar. Yerel ve bölgesel yönetimleri temsil ederek ulusal ve uluslararası organizasyonlarla yakın işbirliği yapar. İşleyen bir demokrasi için temel teşkil eden halka açık oturumlar ve konferanslar düzenler. Bütün konsey üyesi ülkelerde yerel ve bölgesel demokrasinin durumu hakkında ülke raporları hazırlar ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ilkelerinin nasıl uygulandığını izler. Avrupa Konseyi üye 47 ülkede gerçekleştirilen yerel ve bölgesel seçimlere zaman zaman gözlemci gönderir ve raporlar hazırlar. Kongre, yerel ve bölgesel yönetimlerle ilgili politikaların çerçevesini belirleyen sözleşmeler hazırlar ve bunların uygulanmasını sağlar.

SOYER’İN GÖREVLERİ NELERDİR?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer;

150 bin yerel yönetimi temsil eden Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde Yönetim Kurulu üyesi ve Bölgeler Meclisi Başkan Yardımcısıdır.

Dünya çapında 1750 üyesi olan Sürdürülebilir Kentler Ağı’nın (ICLEI) Küresel Yönetim Kurulu’nda yer almaktadır.

30 ülkede 272 şehir üyesi olan Uluslararası Cittaslow Ağı Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısıdır.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Yönetim Kurulu ve Dünya Konseyi üyesidir.

UCLG Küresel Yerel Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Komitesi üyesidir.

UCLG Küresel Fırsat Eşitliği Kültür ve Kent Diplomasisi Konseyi üyedir.

Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanıdır.

Mediterranean Network of Cities (MedCities) Yönetim Kurulu üyesidir.

Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi ARLEM’de Medcities örgütünü temsil eden üyedir.

Başkan Tunç Soyer yönetimindeki İzmir;

Bu yıl UCLG Dünya Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

Kısa süre önce U20’ye daimi üye olarak davet edildi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Ağı’nın Türkiye’den tek üyesidir.

“İzmir Avrupa Yeşil Başkenti” olmak için resmi başvuruda bulundu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar