Türk aşısının 2. faz çalışmaları başladı

Koronavirüs salgınına ilişkin tüm Türkiye'yi heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Salgına karşı ülkemizde ilk defa insan deneylerinin başladığı aşı Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin aşısı olmuştu. Faz-2 çalışmaları kapsamında 189 kişiye gönüllü olarak aşı yapıldığı açıklandı.

Türk aşısının 2. faz çalışmaları başladı

Kayseri’de 189 kişiye gönüllü olarak aşı yapıldı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yaptığı açıklamasında, şu ana kadar hiçbir yan etkinin görülmediğini müjdeledi.

NİSAN AYININ SONUNDA BİTMESİ BEKLENİYOR

Mustafa Çalış, Erciyes Üniversitesi’nin aşısına ilişkin yaptığı açıklamasında “Şu ana kadar hiçbir yan etki görülmemesi bizi çok sevindirdi. Nisan ayının sonuna doğru Faz-2 aşılaması biter diye ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

Erciyes Üniversitesi bünyesinde üretilen koronavirüs aşısı Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Enstitüsü Bakanlığı tarafından destekleniyor. Aşının Faz-1 çalışması 44 gönüllü üzerinden yapıldı.

189 KİŞİYE UYGULANDI

Faz-1 kapsamında 44 gönüllü üzerinde ilk aşı denemeleri yapıldı. 14 Aralık’ta sona eren çalışmaların ikinci aşaması başladı. Faz-2 kapsamında aşının ilk dozu şu ana kadar 189 kişiye uygulandı. Aşının Faz-2 çalışmalarında iki doz 10 Mart itibariyle uygulanmaya başlandı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar