Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İşsizlik Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz yılın işsizlik rakamları ile kıyaslanarak düzenlenen raporlamada önemli verilere yer verildi. İşte TÜİK tarafından açıklanan rapora dair tüm detaylar...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İşsizlik Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz yılın işsizlik rakamları ile kıyaslanarak düzenlenen raporlamada önemli verilere yer verildi.

TÜİK Tarafından Yapılan Raporlamada

Güncel işsizlik rakamı, geçen yılın Haziran ayına oranla 152 bin kişi daha azaldı. Haziran ayındaki işsizlik rakamı 4 milyon 101 bin kişi olarak kayıtlara geçti. İşsizlik oranı ise yüzde 0,4 oranında artarak yüzde 13,4 oldu.

İstihdam edilenlerin sayısında da sektörler bazında azalma

Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısında da sektörler bazında azalma meydana geldi. İstihdam edilen kişi sayısı hizmet sektöründe 1 milyon 298, inşaat sektöründe 91 bin, tarım sektöründe 274 bin, sanayi sektöründe 319 bin kişi azaldı.

İŞ GÜCÜNE KATILMA ORANINDA DÜŞÜŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nın yayınladığı rakamlarda iş gücüne katılma oranında da düşüş meydana geldi. Yayınlanan rapora göre 2020 Haziran ayında bir önceki yılın Haziran ayına göre iş gücü 2 milyon 134 bin kişi azalarak 30 milyon 632 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 4,3 puanlık azalış ile %49,0 olarak belirlendi.

GENÇ NÜFUSTA İŞSİZLİK ORANI GEÇTİĞİMİZ SENEYE ORANLA ARTTI

Açıklanan rakamlarda, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,3 puanlık artışla %26,1, istihdam oranı ise 6,0 puan azalarak %28,2 oldu. Aynı zamanda iş gücüne katılma oranı da azaldı. İş gücüne katılma oranı 7,4 puanlık azalışla %38,1 seviyesinde gerçekleşti.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar