Türkiye’nin İlk Bayrak Müzesi İzmir’de Açılıyor!

Türkiye’nin ilk milli bayrak müzesi İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından açılıyor! Müzenin açılışı için gerekli çalışmaların sonuna gelindi. Peki Türkiye'nin ilk bayrak müzesi hangi tarihte açılacak? Detaylar haberimizin devamında...

Türkiye’nin İlk Bayrak Müzesi İzmir’de Açılıyor!

Türkiye’nin ilk milli bayrak müzesi İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından açılıyor! Müzenin açılışı için gerekli çalışmaların sonuna gelindi.

Bayrak Müzesi İzmir‘in Kurtuluş Tarihi 9 Eylül’de Kapılarını Ziyaretçilerine Açacak

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından açılacak olan Türkiye’nin ilk milli bayrak müzesinin hazırlık çalışmalarında sona gelindi. Bayrak müzesi kapılarını ziyaretçilerine ilk olarak İzmir’in kurtuluş tarihi 9 Eylül’de açacak.  Bayrak müzesinin, istikbal ve istiklal ateşinin simgesi Al Bayrağımızdan ilham alarak planlandığını söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan Dokuz Eylül Üniversitesi ailesi olarak, geçmiş ile gelecek arasındaki bağlarımızı güçlendirecek yeni bir eseri daha hayata geçirmenin onurunu yaşıyoruz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Buca’da açacağı Türkiye’nin ilk milli bayrak müzesi özelliğini taşıyan Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi için çalışmalar hızla devam ediyor. DEÜ’ye ait Eylül Köşkü sergilemeye uygun olarak yeniden dekore edilirken, çevre düzenlemesi de müzeye özel şekilde yeniden yapılıyor. 9 Eylül 2020 tarihinde kurumsal açılışı gerçekleştirilecek müzede, Türk Bayrağı’nın tarihçesini anlatan önemli eserlerin yanı sıra Türk Devletlerinin bayrakları da sergilenecek. Koleksiyoncu Haluk Perk’in seçkilerinden oluşan bayrak koleksiyonu ile katalogda yer alan bayraklar, belgeler, efemeralar, alemler ve benzeri nadide parçalar da burada ziyaretçilerle buluşacak. Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi dijital ortamda da ziyaret edilebilecek. Yeni koleksiyonlar ile sürekli zenginleştirilecek ‘Çocuk Dostu’ müzede yıl boyunca çeşitli etkinlikler de düzenlenecek. Müze, aynı zamanda Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümünde öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdüren öğrenciler için bir uygulama ve eğitim alanı olarak laboratuvar işlevi görecek.

Rektör Hotar yaptığı açıklamada;

“Müzemiz sayesinde çocuk ve gençlerimizin ‘vatan’ sevgilerinin pekişmesini; bizi biz yapan duyguların ne kadar derin olduğunun keşfedilmesini arzuluyoruz. Elbette tarihsel süreç içinde aziz milletimizin bekasını ve kudretini gösteren Türk Devletlerinin bayraklarına da yer verdiğimiz müzemizde, başka medeniyetlerin simge ve sembollerini de sergilemeye özen gösteriyoruz. Bu eserin üniversitemize kazandırılmasında emeği geçen mensuplarımıza ve seçkileriyle kurumumuza destek olan Haluk Perk beyefendiye içtenlikle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar