Urla’da Afrodit Tapınağı Bulundu. Sıra içimizdeki Afrodit’i ve Tapınağını bulmak…

Geçtiğimiz günlerde İzmir’in Urla Yarımadasında, Urla ve Çeşme ilçeleri arasında yeni bir Afrodit Tapınağı bulundu. Anadolu’nun kazdıkça kültürel miras fışkıran topraklarında pek de şaşırtıcı olmayan güzel haber bu. Kibele, Artemis, Nike, Hestia, Demeter, Amazonlar gibi Anadolu’nu dişi bereket enerjisini temsil eden pek çok Tanrıça gibi, anaerkilliğin temsili Göbeklitepe ve Hititlerin diyarı Hattuşaş gibi pek çok alanda olduğu gibi dişi enerji tekrar kendini hatırlatıyor. Peki, ne demek bu?

2021 İÇİNDEKİ TANRIÇAYI BULAN KADINLARIN YILI OLACAK

Güzellik, aşk, bereket, doğurganlık Tanrıçası olan bilinen Afrodit’in Tapınağı’nı 2021’in ilk aylarında bulunması neye işaret ediyor? Artık hepimiz farkındayız ki yeni bir dünya ve yeni dünya düzeninin doğum sancılarını tüm dünya olarak yaşıyoruz. Artık yaşadığımız hastalıkları, krizleri sorunları dünyaca yaşıyoruz. Ve böyle gitmez feryatları, yeni oluşumların ayak sesleri herkesi etkiliyor. Dünyanın çivisinin çıktığı bu günlerde toprağın altından gelen mesaj ‘Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey’ olabilir mi? Peki bunu hep bilir söylerdik de eksik olan, bizi mutsuzluğa kıtlık bilincine sokan neydi?


Şikâyet mi? Cesaret mi?

Belki de insanlar ikiye ayrılmıştı. Hayatı şikâyet edip, kurban rolünü oynayarak geçirenler ve bu yüzden pek çok olumsuz davranışı yapmayı ve kendisine yapılmasını makul görenler ve cesurlar. Cesurlar kurban rolünden ziyade yaşadıkları olumsuzlukları ve içine doğdukları tüm dezavantajlı durumları şikâyet etmek yerine onları en keskin güçleri haline getirdiler. Kurban rolü oynamak yerine kahraman olmayı seçtiler. Bir kahraman ancak birtakım güçlükleri yenerse kahraman olabilirdi zaten. Kadın olanlar içlerindeki Tanrıçayı keşfetti ve içindeki Tanrı’yı keşfetmiş erkekler oluştu etrafında.

Bir kadının içindeki kahramanı, Tanrıçayı keşfetmesi ne demek olabilir peki?

– Kendini her yönüyle, bedeni, zihni ve ruhu ile bilmesi, kabul etmesi, barışması ve sevmesi
– Kendisinin en iyi versiyonu olma çabasında olduğu için hayatını farkındalık, neşe, sevgi ve tutku ile yaşaması
– Hayat amacı ve tutkusu üzerine aşkla çalışmalar yapması
– Şükran ve bereket enerjisi ile dolu olması
– Hayatın her alanında aldığı haz duygusunu neşe ile berekete dönüştürmesi
– İçindeki Tanrıçayı, Afrodit’i keşfetmiş bir kadın ancak içindeki Zeus’u keşfetmiş bir erkekle mutlu ve sağlıklı bir ilişki kurabilir. Ve bu mutluluğun dünyaya olumlu katkı sağlamaması imkânsız.
– O zaman, evet hanımlar içimizdeki Afrodit’i keşfedelim. İhtiyaç duyduğumuz herşeyin olduğu o tapınak da oralarda bir yerde. Kadınlar Afrodit’lerini bulduğunda, erkekler de kendi içlerindeki Tanrı’yı bulacaklar.
– Ve belki gerçekten güzellik kurtaracak dünyayı…

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar