Uşak Alevi Kültür Derneği ve Uşak Romanlar Derneği’nden Caner Sarmaşık açıklaması

Uşak Alevi Kültür Derneği ve Uşak Romanlar Derneği'nden Caner Sarmaşık açıklaması

Uşak Alevi Kültür Derneği ve Uşak Romanlar Derneği’nden Caner Sarmaşık açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Suriye’de hayatını kaybeden Caner Sarmaşık’ın şehitlik mertebesinde sayılmamasının yankıları sürüyor. Uşak Romanlar Derneği Başkanı Fedai Yedikule ve Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Bektaş Şentürk de açıklama yaptılar.

 

Kırklareli’nin Vize ilçesinde yaşayan Caner Sarmaşık acemi birliğini Kayseri’de yaptıktan sonra gönüllü olarak gittiği Suriye’de nedeni belirlenemeyen bir sebepten dolayı hayatını kaybetti. Caner Sarmaşık’ın şehit statüsünde sayılmasını isteyen ailesine Türkiye’deki roman vatandaşlar tepki göstermişti. İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ise devreye girdi ve Suriye’de hayatını kaybeden Sarıkamış ile ilgili tören düzenlendi.

Caner Sarmaşık’ın Suriye’de hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak da Uşak Romanlar Derneği Başkanı Fedai Yedikule ve Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Bektaş Şentürk basın açıklaması düzenlediler.

YEDİKULE’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Caner Sarmaşık’ın şehit sayılamamsı ile ilgili gerçekleşen basın topalntısında Uşak Romanlar Derneği Başkanı Fedai Yedikule “1 Mayıs’tan itibaren günlerdir Türkiye’nin gündemini meşgul eden, roman halkının sokaklara dökülmesine sebep olan Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) ve ordumuzu maalesef art niyetli, bozuk zihniyetli komutanın roman kimlik üzerinden ayrımcı ve ırkçı söylemlerde bulunduğu şehit yakını ve ailesi tarafından ortaya atılan iddiadır, söylemdir.” dedi. Yedikule toplum olarak sokağa döküldüklerini vurgularken Milli Savunma Bakanlığı’nın ve İçişleri Bakanlığı’nın seslerini duyduğuna değindi.

Şehit törenin gerçekleştiği için teşekkür eden Uşak Romanlar Derneği Başaknı Fedai Yedikule sözü daha sonra ise Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Bektaş Şentürk’e verdi.

Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Bektaş Şentürk ise yaptığı açıkalamada ayrımcılık ve ırkçılığın gerçekleşmesini vurgularken; dil, din, ırk, mezhep gözetmeksizin herkesin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu da ifade etti.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar