Uşak Karabağ İçinTek Yürek…

Uşak kardeşlik platformu üyeleri ve Uşak’lılar Ermenistan ın saldırgan tavrı nedeni ile Uşak kent meydanında Azerbaycan a destek gösterisi düzenledi.

Uşak Karabağ İçinTek Yürek…

Azerbaycan topraklarının işgal son bulmalı.

Uşak kardeşlik platformu üyeleri ve Uşak’lılar Ermenistan ın saldırgan tavrı nedeni ile Uşak kent meydanında Azerbaycan a destek gösterisi düzenledi.

Platform adına İlim Yayma Cemiyeti temsilcisi Ahmet Burhan Bildiriyi okudu.

 

Azerbaycan’a yönelik saldırgan tutumunu ve Azerbaycan topraklarını işgaline yıllardır sürdüren Ermenistan yeniden sivillere yönelik saldırılara başladı Ermenistan son saldırılarıyla bölgede barış’ın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kez daha tüm dünyaya gösterdi bizler her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız.

Yıllardan ermenistan’ın saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum çifte standardına bir kez daha gösteriyor yaklaşık 30 yıldır ihmalkar tutumlu sorduran Minsk üçlü suda çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzakta.

Azerbaycan Ermenistan çatışmasının kökeni Bir asır öncesine dayanıyor sovyetlerin dağılması akabinde bağımsızlıklarını kazanan iki devlet arasında dağlık Karabağ sorunu sıcak çatışmaya döndü Ermenistan uyuşmaz tavrı anlaşmadan uzak talepleriyle bir sonuca ve çözüme ulaşılmasını bugüne kadar engelledi Azerbaycan’a ait dağlık Karabağ toprakları Ermenistan müşteri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi Azerbaycanlı kardeşlerimizin ise sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştım fakat zarar gören taraf hep onlar oldu.

1991 yılından bu yana bölgede yapılan iş Bir anlaşmaya uymayan ve her görüşme sürecinde Azerbaycan’a ait topraklara saldırmaya ve hukuksuz işgal ile devam eden Ermenistan 26 Şubat 1992’de hocalı’da yakın tarihin en kanlı soykırım larından birini gerçekleştirdi başlarında sonradan Ermenistan devlet başkanı seçilecek serj sarkisyan un bulunduğu Ermeni ordusu çoluk çocuk demeden en az 613 kişiyi katletti o dönem yaptığı Bir açıklamada Azerbaycan sivilleri vuracamayacagimizi düşünüyordu . Onlara bunun böyle olmadığını gösterdik diyen sarkisyan sivilleri hedef aldıklarına açıkça itiraf etti Ermenistan bugün de bu tavrını sürdürüyor ve sivillere yönelik çok sayıda güzeli saldırı gerçekleştiriyor bu saldırılar karşısında uluslararası toplumdan yine bir ses çıkmıyor.

Birleşmiş Milletler 1993 yıl sonuna kadar ermenistan’ın işgalini kınayan 822 853 874 ben 884 sayılı kararları aldı ancak Ermenistan bu kararların hiçbirine uyumadı.

12 temmuz 2020 tarihinde ise Ermenistan bu defa Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırdı saldırılarda 1’i general 3’ü üst düzey rütbeli asker olmak üzere toplam 11 kişi şehit oldu Azerbaycan bu saldırılar sonrasında topraklarını savunmak için ermenistan’ın işgalci kuşlarına karşı operasyon başlattı.

Dünya kamuoyunu tepkisizliği nden cesaret bulan Ermenistan hukuk tanımaz ligini daha da artırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayan saldırılarda sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ediyor.

Mazlumların umudu olan ülkemiz ve devletimiz Azerbaycan devletinin Hakkı davasında yanlarında olduğunu en net ve gür Seda ile dünyaya ilan etmiştir bu saldırılar karşısında Azerbaycan devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platforma destekçisi ve savunucusu olacağımızı bildirmek istiyoruz.

Her ne kadar 10 Ekim cumartesi saat 12 itibarıyla taraflar arasında ateşkes ilan edilmiş sede buna rağmen ermenistan’ın ateşkese uyumadığı ve saldırılara devam ettiği haberlere yansımaktadır.

Bizler dünyanın sessiz kaldığı ermenistan’ın bu haksız uykusuz saldırdığı ile işgali karşısında Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz.

Tüm dünya ülkeleri vicdan sahibi tüm insanlara ve ülkemizdeki herkese işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz.

Uşak kardeşlik ve dayanışma platformu

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar