Uzaktan Eğitim ile İlgili Bütün Sorularınız…

Uzaktan Eğitim ile İlgili Bütün Sorularınız…

Bütün dünyada yüzyılın en tehlikeli ve en hızlı yayılan küresel virüsü olarak bilinen koronavirüsü ile önlemler çerçevesinde ülkemizde de çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemler çerçevesinde 16 Mart tarihinden itibaren de okullarda 2 hafta tatil yapıldı. Bu tatilin 1 haftasında eğitim olmayacak. Tatilin ardından ise pek de aşina olmadığımız bir yöntem olan ‘Uzaktan Eğitim’ yöntemi ile 1 hafta evden eğitime devam edilecek.

Peki, bu yeni sistem nasıl işleyecek?

Öğrenciler evden eğitimi nasıl ve hangi kanallardan alacak?

Eğitim saatleri hangi aralıklarda ve hangi yollarda gerçekleşecek?

İşte bütün bu sorularınızın yanıtı…

Uzaktan Eğitim Modeli Nedir?

Uzaktan Eğitim ; zamandan ve mekandan tamamen bağımsız bir şekilde öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu olmaksızın mevcut var olan bilgisayar teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği, günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamında geçtiği akılcı, çağdaş, yenilikçi bir eğitim sistemidir.

Ne Zaman Başlayacak?

Toplam 2 hafta sürecek olan tatilde öğrenciler ilk haftayı evlerinde dinlenerek geçirecekler. 23 Mart Pazartesi gününden itibaren de sunulan alternatifler üzerinden öğrenciler evlerinde uzaktan eğitime başlayacak.

Hangi Kanallardan Ulaşılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde aldığı önlemler kapsamında uzaktan eğitimin adresi ise internette Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve televizyonda ise TRT kanalları olacak.

TRT Kanalından Eğitim Nasıl Olacak?

Uzaktan eğitim kapsamında ilk ve orta dereceli okullarda haftalık ders programı yer alacak. Ders programı TRT’nin belirlenecek kanalları aracılığıyla tüm ülkede yayına başlayacak. Gün boyunca yayın olacak, her sınıf için belirlenen yayın saatleri velilere bilgi verilecek. Bu süreçteki eğitimler için belirlenen senkron alt yapı hazırlıkları tamamlandı. Sorun yaşanmayacak. Tüm dersler belirlenen programa göre sisteme yüklenildi.

Uzaktan Eğitim Sistemi internet üzerinden www.eba.gov.tr adresi ile gerçekleşecek…

İnternet Üzerinden Eğitim Nasıl Olacak?

Uzaktan eğitimin Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki sistemi EBA ile gerçekleşecek. EBA’ya  eba.gov.tr adresinden erişilecek. Plaftorma öğrenci, öğretmen veya e-okulda kayıtlı olan veliler giriş yapabilecek. Öncelikle öğrencilerin EBA şifrelerini almaları gerekecek. Sistem öğencilerin anlayabileceği şekilde basit ve ulaşılabilir bir işletimle sürecek. Sistem her öğrenciye özel eğitim takvimi, destek yayınları, testler, kaynaklar ve oyunlar da sunacak. Sistem üzerinde eğitim gören öğrenciler detaylı rapor alabilecek, puan toplayabilecek ve rozetler kazanabilecek.

Hangi Cihazlarla İnternet Üzerinden Eğitim Alınabilecek?

EBA’daki eğitimler tüm operatörler üzerinden yapılabilecek. Üstelik bu kullanımlar bütün operatörler tarafından ücretsiz olarak 3 GB’lık internetle sağlanacak.Masaaüzrtü bilgisayar ve laptoplardan olacağı gibi; cep telefonu, tabletten de bu eğitimleri almak mümkün olacak. Sisteme 1600’den fazla ders ve 29 bin içerik aktarılacak.

Her Sınıfa Uygun İçerik Mevcut mu?

EBA üzerinde her sınıfa ait, öğrenciye özel içerikler mevcut. Sistemde okulöncesinden 12’nci sınıfa kadar her sınıfın konu anlatımı yer alacak. İnternet haricinde TRT’de mevcut kanallar üzerinden bu süreci geçirecek olan öğrenciler de sabahçı ve öğlenci olarak sınıf seviyesine göre planlanan çizelge doğrultusunda eğitimini izleyebilecek. Dersler alanında uzman eğitmenler tarafından çekilmiş videolarla verilecek. TRT’deki yayınların tekrar yayınları da olacak.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar