Vajinismus: Evliliklerin Görünmeyen Düşmanı!

Evliliklerin pek çok dinamiği vardır. İki insanı bir arada tutan ve değerli hissettiren olmazsa olmazları… Bu olmazlardan biri de cinsel yaşamdır. Mutlu bir cinsel yaşam; mutlu bir evliliğin belki de ilk adımlarından biridir… Ancak günümüzde pek çok etken çiftlerin bu ilk adımı aşmasını zorlaştırıyor. İşte bunlardan biri: Vajinismus!

Vajinismus: Evliliklerin Görünmeyen Düşmanı!

Mutlaka uzman yardımı alınması gereken ve Türkiye’de her on kadından birinin yaşadığı vajinismus sorunu birçok ailenin de dağılmasına sebep oluyor. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Psikologlarından Ecrin Zeybek vajinismus, sebepleri ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

Adına aşina olmasak da, pek çok hanede yaşanılan bir cinsel problemi tanımlayan vajinismus; oldukça yaygın! Öyle ki her 100 kadından 54’ünde bu belirtiler görülüyor. Hastalığın görülme sıklığını Psikolog Ecrin Zeybek şu sözlerle anlatıyor: “Bir tarama yapıldığında kadınların yüzde 54’nün ilk cinsel birleşmesinin korku acı hissi ver cinsel birleşmenin gerçekleşmediğini söylüyorlar. Bu kadınların yüzde 17’sinin hala cinsel birleşme yaşayamıyor. Bize başvuran hastaların yüzde 75’i vajinismus için geliyorlar. Cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti de çok fazla. Vajinismusun başvurusunun çok olmasının sebebi evliliğin devamını tehdit ediyor olması. İki yıl üç yıl belki 15 yıl cinsel ilişkiye giremeyen kadınlar var. Zamanla kadın kendini yetersiz, değersiz hissediyor. Bu da evliliği bitme noktasına getiriyor. Çiftlerin anlayışı ve bizim desteğimizle bu sorunu aşmak kolay oluyor ve çiftler birlikteliklerini kurtarıp ilişkilerini daha sağlıklı şekilde yaşayabiliyorlar” dedi.

psikolog ecrin zeybek
Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Psikolog Ecrin Zeybek

Vajinismus nedir?

Vajinusmus, vajinaya giriş teşebbüslerinin yarattığı stres ile ortaya çıkan, cinsel birleşmeye izin vermeyen ya da cinsel birleşmenin ağrılı bir şekilde sağlanabildiği vajinada istemsiz spastik kasılmaların olduğu cinsel bir bozukluktur. Kişi cinsel ilişkiye girmek ister fakat, penis, parmak ya da herhangi bir obje vajinaya girmez, bunun hayal edilmesi bile vajinismusun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hayal yoluyla bile kasılmalar meydana gelebilir. Tam bu noktada bir uzmana başvurulması gerekiyor. Vajinismusda bedenin çeşitli bölgelerinde kasılmalar, terlemeler, titremeler, ağlamalar, fenalık hissi buna eşlik edebiliyor. Bu belirtiler genellikle ilk cinsel birleşmede ortaya çıkıyor.

Vjinismusun Sebepleri

 • Doğru olmayan mitler: İlk cinsel birleşmenin çok ağrılı, sancılı olacağı düşüncesi; oluk gibi kan geleceği korkusu, vajinanın kasılmasıyla penisin içeride sıkışıp kalacağı fikri.
 • Eşle olumsuz algılanan cinsel deneyimler.
 • Cinsel taciz veya istismara uğramış olmak.
 • Kürtaj yaptırmış olmak.
 • Kontrolü kaybetme korkusu
 • Cinsel olarak yetersiz olma hissi

Gibi sebepler vajinismusa sebep olarak sıralanabilir. Hafif ağrılı cinsel birleşmelerde doktora başvuru pek olmuyor. Cinsel birleşmenin gerçekleşmiş olması eşler için yeterli görülüyor. Zamanla bu ağrı ile birlikte kadında cinsel isteksizlik başlıyor.

Vajinismusun Tedavisi

Psikolog Ecrin Zeybek Özel Cerrahi Hastanesi’nde vajinismusun tedavi sürecini anlatırken şunu kaydetti: “Önce cinsel yaşam öyküsü alıyoruz. Bazı kadınlar kendi başına geliyor. Biz hastayı partneriyle birlikte istiyoruz. Kadınlar bunun kendilerinin sorunu olduğunu düşünüyorlar fakat cinsel sorunlar çiftin sorunudur. Tedaviye cinsel yaşam öyküsü ile başlıyoruz. Kadının ilk regliniz ne zaman gerçekleştirdiğinden başlayıp birlikteliğin öyküsünü alıyoruz. Ne zaman tanıştınız bu sorun ne zaman ortaya çıktı. Daha sonra ilişkisel yaşam öyküsü ve ardından bireysel yaşam öyküsü alıyoruz. Yıllarca deneyip başaramayan kadınlar var. Kadında korku daha fazla gelişiyor neler hissettiğine dair her bilgi bizim sorunu çözebilmemiz açısından önem teşkil ediyor. Sonra formülasyon aşamasına geliyoruz. Hangi çifte nasıl müdahalede bulunacağız diye.

Psikolog Ecrin Zeybek: “Bize başvuran hastalarımızda ilk yöntemimiz terapi oluyor. Kadınlar çoğunlukla tek başına baçvuruyor ancak başarı çift terapisi ile mümkün kılınıyor.”

Seanslara başladıktan sonra bir daha cinsel ilişkiye girebilirsiniz diyene kadar cinsel ilişkiyi yasaklıyoruz. Cinsel perhiz başlıyor. Bu çiftlere aynı zamanda sorumluk yüklüyor ve zamanda birleşmenin ağırlığından kurtuluyorlar. Devamında psikocinsel eğitim veriyoruz. Cinsellik nedir, nasıl başlar, erojen bölgeler nerelerdir, çiftlerin hiçbir şey bilmediklerini farz edip en baştan anlatıyoruz. Bundan sonra işin egzersiz kısmı var 8-9 tane egzersizimiz var bunları birlikte planlıyoruz egzersizleri veriyoruz kişiler bunları yapıyorlar. Kaygı düzeylerini ölçüyoruz. Nerede ne kadar kaygı yaşadılar diye bakıyoruz. Sonrasında süreci bitiriyoruz. Yüzde 99 oranında problemi çözüyoruz. Daha sonra süreç hazır olmayla tamamlanıyor en temelinde de egzersizler oluyor 8-9 seanslık bir egzersiz sürecimiz var.

Hastalarımız doğru cinsellik nasıl olur diye soruyorlar. Kaç kere birlikte olacağız pozisyon seçmeli miyiz diye. Bunların bir kuralı yok. Fakat bazı evrensel kuralları da asla göz ardı etmemeliyiz.  Egzersizlere başlamadan önce bu kurallara bakıyoruz. Hangisinde ne eksik saptadıktan sonra onları değiştirmeye başlıyoruz. Bazen o kuralları değiştirdiğimizde ya da yerine koyduğumuzda egzersizlere bile gerek kalmadan sorun ortadan kalkabiliyor. Bu kuralları  şöyle sıralayabiliriz:

 • Konuşabilmek: Hastalara baktığımızda evli çiftler bile cinsellikte partnerine nelerden hoşlandığını, söyleyemiyor. Bu ayıp olarak görülüyor. Halbuki iletişim sayesinde çiftlerin kendilerini ifade ederek daha mutlu bir cinsel yaşama kavuşmaları mümkün.
 • Dokunabilmek: Çiftler arasındaki cinsel sorunun yüzde seksenini dokunarak aşmak mümkün. Çiftler birbirinin vücudunun her yerine dokunabilmeli. Utandığı için, tiksindiği için ya da birbirlerinin bedenlerini yeterince tanımadıkları için eşler birbirlerine dokunmaktan kaçınıyorlar. Partnerler bedenlerinin her yerine utanma korku ya da tiksinti duymadan dokunabilmeli.
 • Sevişebilmek: Eşlerin çoğu seviştiğini zannediyor ama %85’i sevişmiyor. Birleşmenin sağlıklı olabilmesi için ön sevişmeyi ve süresini iyi ayarlayabilmek gerekiyor.
 • Zamanlama: Partnerlerden birinin morali bozuk olduğunda diğer tarafın seks için ısrar etmemesi gerekiyor. Partnerlerin zamanlamasını iyi ayarlamaları gerekiyor.
 • Gevşeyebilmek: Rahatlayabilmek
 • Odaklanabilmek: Sevişme esnasında günlük sorunlardan uzaklaşıp sadece sekse odaklanmak sağlıklı bir cinsel ilişkinin olmazsa olmazlarındandır.
 • Yatıştırabilmek: Kendinizin ve partnerinizin bedeni gevşetip rahatlatmanız gerekiyor.
 • Güvenebilmek: Cinsel özgüven dediğimizi bu güven, kendine bedenine cinselliğine güvenmekten geçiyor
 • Beslenebilmek: Tedavi sırasında çiftlerin paket gıdalardan uzak durmasını tavsiye ediyoruz.
 • Arınabilmek: Her türlü yetersizlikten utangaçlıktan arınıp sadece haz almaya odaklanmalarını
 • Eğlenebilmek: Kocam, çocuklarımın babası, nikahlıyım ya birine giderse diye seks yapan kadınlarımız var. Kadın cinselliği bilmediği için haz almıyor sadece partnerini memnun etmeye çalışıyor. Halbuki iki tarafın da bu süreçten zevk alarak keyifli bir şekilde vakit geçirmesi gerekiyor.

Vajinismus tedavisinde doğru bilinen yanlışlar

 • Jel kullanımı
 • Alkol alıp rahatlamak gevşemek
 • Sıcak su banyosu yaparak kasılmalara engel olmaya çalışmak
 • Lokal anastezik uygulamalarla sorunu çözmeye çalışmak

Tüm bunlar sorunu ortadan kaldırmıyor diyen Psikolog Ecrin Zeybek, “Bu tedavideki amacımız bir şekilde cinsel birleşimi sağlamak değil. Penisin vajinaya girişi bir şekilde sağlanır. Amacımız kadının kasılmalarının ortadan kaldırarak, cinsel yaşamından keyif almasını sağlamak” dedi.

Bu tür hastalıkların daha aza indirilebilmesi için cinsel eğitimin şart olduğunu vurgulayan Zeybek, “Vajinismus ya da cinsel isteksizlik şikâyeti ile gelenlerin cinselliği tam anlamıyla bilmedikleri gözleniyor. Kadının cinselliğine de değer verildiği toplumlarda vajinismus daha az görülüyor. Cinsel mitlerden kurtulup cinselliğe de bilimsel yaklaşabilmek için bunun eğitiminin daha çocuk yaşlarda başlayıp okullarda verilmesi gerekir” dedi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar