Vali Funda Kocabıyık Ortaköy’de Köylülerle Beraber Tarhana Yaptı

Mevsim itibariyle vatandaşların evlerde tarhana yapımına başladığı Uşak’ta, Vali Funda Kocabıyık Ortaköy’ü ziyaret ederek köyde yaşayan kadınlarla beraber tarhana yaptı.

Vali Funda Kocabıyık Ortaköy’de Köylülerle Beraber Tarhana Yaptı

Mevsim itibariyle vatandaşların evlerde tarhana yapımına başladığı Uşak’ta, Vali Funda Kocabıyık Ortaköy’ü ziyaret ederek köyde yaşayan kadınlarla beraber tarhana yaptı.

Tarhana yapımının tüm aşamalarına iştirak eden Vali Funda Kocabıyık hem köylülerle sohbet etti hem de birlikte tarhana ovaladı.

Şifa deposu tarhananın yapım aşamalarına tanık olmak için Ortaköy’de köy halkı ile bir araya geldiğini ifade eden Vali, Funda Kocabıyık, “Kadınlarımızın bin bir emekle, dillerinde “Allah’ım güzel günlerde eşimizle dostumuzla yedirmeyi nasip et.” duasıyla sevgilerini ve şefkatlerini de ekleyerek yaptıkları tarhananın bu sürecine tanık olmaktan mutluluk duydum. Yaz kış içimizi ısıtan sağlık deposu tarhananın lezzetinin, samimiyetle ve özenle hazırlanmasından geldiğini düşünüyorum. Hepimiz biliyoruz ki barındırdığı protein, kalsiyum, demir, A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendiren şifa deposu tarhana,  soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı vücudu koruyor. Ülkemizin farklı yörelerinde de özenle hazırlanan farklı lezzetlerle sofralarımızda yer alan tarhana sağlığımızı korunmak için önemli bir rol oynuyor. “Tarhana, içerisinde 18 doktor barındırıyor.” ifadesinden yola çıkarak hemşehrilerimin her gün sofralarında tarhana bulundurmasını, özellikle çocuklarımız ve risk grubundaki insanlarımızın bolca tarhana tüketmesini öneriyorum” dedi.

Uşak’ta tarhananın yerinin bir başka olduğunu ifade eden Vali Funda Kocabıyık, “Her evde doğal ürünlerle üretilen ve yıl boyu tüketilen Uşak tarhanası, Orta Asya’dan günümüze gelen bir kültürdür. Yörede yetişen domates, kapya biber, soğan, yoğurt, nane ve un ile üretilen Uşak Tarhanası, eşsiz lezzetiyle benzerlerinden ayrı bir yere sahiptir. Geçmişten günümüze, gerek köylerimizde gerek şehir merkezinde Uşaklı her ailenin kendi imkanları ile üretimini gerçekleştirdiği Uşak Tarhanası, kalitesi ve lezzetiyle ülke genelinde kazandığı büyük beğeni sayesinde artık ekonomik bir değer haline gelmiştir” diye konuştu.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar