Yenipazar Köprüsü Yenileniyor

Aydın’ın pide turizmi ile ünlü Yenipazar ilçesine ulaşımı sağlayan Büyük Menderes Nehri üzerindeki 64 yıllık köprü yenileniyor.

Yenipazar Köprüsü Yenileniyor

Köprünün bugün yıkılmaya başlamasının ardından yapım süresi olan yaklaşık 12 ay boyunca ilçeye ulaşımın tali yollardan sağlanacağını ifade eden Milletvekili Erim, “Büyük Menderes Köprüsü yenileme çalışmaları kapsamında yapımına başlanan çift köprü, 30.07.2021 tarihine kadar bitirilerek yolun trafiğe açılması planlanmaktadır” dedi.

 

1956 yılında kullanılmaya başlayan Büyük Menderes Nehri üzerindeki köprü bugün yıkılıyor. Pideleri ile ünlü CittaSlow ünvanlı sakin şehir Yenipazar’a ulaşım bundan böyle tali yollardan sağlanacak. AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, çalışmayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü uhdesinde 27.04.2018 tarihinde ihalesi yapılan Yenipazar Büyük Menderes Köprüsünün, 13.07.2018 tarihinde Yüklenici firma İmaş Enerji Mim. Müh. İnş. Ltd. Şti’ye iş yeri teslimi yapılmıştır. Proje uzunluğu 75 m olan çift köprüde kullanılacak kazıkların beton imalatları tamamlanmıştır. Kazık çakma ve derivasyon işlemlerine 17.08.2020 tarihi itibariyle başlanılacaktır. Yeni köprü, mevcut Büyük Menderes Köprüsünün yerine çift köprü olarak teşkil edilecektir. Kazık imalatlarının yapılabilmesi için derivasyon işlemi ile kuru bir çalışma alanı oluşturulması gerekmektedir. Yapılacak köprünün mevcut köprüyü kapsaması sebebiyle mevcut köprünün yıkılması ve dolayısıyla mevcut yolun yaya ve araç trafiğine kapatılması gerekmektedir. Büyük Menderes Köprüsü yenileme çalışmaları kapsamında; 09-26 K.K. No’lu Yenipazar İl Yolunun (Aydın-Denizli Karayolu ile Yenipazar-Dalama Yolu arasındaki kısmının) 17.08.2020 – 30.04.2021 tarihleri arasında taşıt ve yaya trafiğine kapatılması için Bölge Müdürlüğümüzce sunulan talep Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı-Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından kurumumuza iletilen 12.08.2020 tarihli ve 202012357/4010 sayılı yazısı ile uygun bulunmuştur. İmalatların 30.07.2021 tarihine kadar bitirilerek yolun trafiğe açılması planlanmaktadır” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar