YEŞİLYUVA’DA PAZAR KURULMAMASI TEPKİLERE NEDEN OLDU

YEŞİLYUVA’DA PAZAR KURULMAMASI TEPKİLERE NEDEN OLDU

Denizli’nin Acıpayam ilçesi Yeşilyuva Mahallesi’nde korona virüs tedbirleri kapsamında kapatılan pazar henüz açılmadı. Mahallelinin ihtiyaçlarını giderebilmesi için 2 manav kuruldu. Ancak vatandaşın manavdaki fiyatları yüksek bulduğu, pazar kurulmasını istedikleri iddia edildi.

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde korona virüsle mücadele kapsamında mahalle pazarları kapatılmıştı. İlçe merkezinde ve bazı mahallelerde pazarlar kurulmaya başladı. Ancak ilçenin en büyük mahallelerinden olan Yeşilyuva’da pazar kurulmadı. Vatandaşlar mağduriyet yaşamasın ve daha güvenli alışveriş yapsın diye mahallede belediyenin de destekleriyle 2 manav kurulmuştu. Bir süre sonra vatandaşlardan tepkiler gelmeye başladı. İddiaya göre manavda satılan sebze ve meyve fiyatları vatandaşa fazla geldi. Mahalle halkı pazar kurulmasını istedi.

4 bin 124 nüfuslu mahallede pazarın kurulmamasına hem Mahalle Muhtarı Engin Karaağaç hem de Yeşilyuva Esnaf Odası Başkanı Besim Sarıca tepki gösterdi.

YATAĞAN’DA KURULUYOR, YEŞİLYUVA’DA KURULMUYOR!

Vatandaşın 2 manavdaki ürünleri yetersiz bulduğunu ifade eden Yeşilyuva Esnaf Odası Başkanı Besim Sarıca, “Kurulan manavı yetersiz buluyorum. Vatandaş da şikayetçi. Pazar kurulsun istiyorlar. 4 bin nüfuslu bir mahalle. Yatağan’a Pazar kuruluyor. Buraya kurulmuyor. Buranın nesi eksik? İmkanı olanlar Pazar alışverişi yapmak için Yatağan’a gidiyor. İmkanı olmayanlar gidemiyor. Vatandaşlar, kurulan manavdaki fiyatları yüksek buluyor. Zaten işin başındakiler işin ehli değiller. Bayrama kadar Pazar kurulmayacak kararı alınmış. İşin içine rant giriyor. Yeşilyuva’da Pazar kurulmamasının bahanesi olarak virüs diyorlar. Yatağan’a virüs yok mu? Pazarın kesinlikle kurulması lazım” dedi.

VATANDAŞ PAZAR KURULSUN İSTİYOR

Yeşilyuva Mahalle Muhtarı Engin Karaağaç ise “Vatandaş duruma oldukça tepkili. Başka manavlar gelsin istiyorlar. 2 haftadır gelecek deniyor. Ama gelen giden yok. Fiyatları çok yüksek buluyorlar. Yatağan’a gidiyorlar genellikle Pazar alışverişi için. Gidemeyenler zorunlu olarak manavdan alışveriş yapıyor. 1 kilo alacağına yarım kilo alıyor. Biz eşimizin dostumuzun siparişini ilçedeki kurulan pazarlardan getiriyoruz. 4 bin 124 nüfusa sahip bir mahalle burası. Nüfusun yüzde 60-70’i yaşlı zaten.
Bu manavlar, ilk sokağa çıkma yasağı kararı alınmasından 2 gün önce kuruldu. Hatta 1 tona yakın portakal getirttiler. Satarız düşüncesiyle. Yasak olunca getirdikleri portakallar çürüdü. Korona çıktıktan sonra ilçede pazarlar yasaklandı. Belediye Başkanımız da aynı zamanda doktor olduğu için, kendi fikrini de kullanarak sebze meyve satışını yasakladı. Pazarcılara dükkan tutarak ürünlerini satması imkanı sunuldu. Hatta ‘kendi insanımız burada pazarcılık yapacak, başkası gelip satış yapamayacak’ denildi” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar