Yiyecek-içecek hizmeti veren işletmelere destek ödemeleri için başvurular başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yiyecek ve içecek hizmeti veren işletmelere verilecek ciro kaybı desteği ödemeleri için başvuru sürecinin başladığını duyurdu. Bugün başlayan başvurular 31 Mart saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Yiyecek-içecek hizmeti veren işletmelere destek ödemeleri için başvurular başladı

Koronavirüs salgını sebebiyle getirilen kısıtlamalar sonrası restoran, kafe gibi işletmelerin faaliyetleri sınırlandırılmıştı. Bu sınırlamalarla birlikte esnaf ekonomik olarak zor bir dönem geçirmişti. Ticaret Bakanlığı ekonomik olarak zor günler geçiren esnaf için belirli kriterleri sağlamaları koşuluyla devlet desteği verileceğini açıklamıştı. Verilecek ekonomik destekle ilgili beklenen açıklamayı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptı.

BAŞVURU İÇİN SON GÜN 31 MART

İşletmecilerin yüzünü güldürecek açıklamayı kendine ait sosyal medya hesabından yapan Pekcan şunları söyledi: “Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı destek ödemeleri için başvuru sürecini başlattık. İşletmelerimiz ciro kaybı desteği başvurularını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabileceklerdir.”

KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Destek programından, 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup buna oranla 2020 yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde azalan yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma değer vergisi mükellefiyeti olan işletmeler faydalanabilecek. Mükellefler, söz konusu destekten, esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez yararlanabilecek.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere işletmelerin 2020 takvim yılındaki cirolarının 2019 takvim yılındaki cirolarına göre azalan tutarının yüzde 3’ü olacak. İşletme cirolarının tespitinde 27 Ocak 2021 itibarıyla 2019 ve 2020 takvim yıllarındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin verilen katma değer vergisi beyannameleri esas alınacak. Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 yıllarındaki dönemlere ilişkin verilen beyannameler (düzeltme beyannameleri dahil) ciro hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar