Yunusemreli Öğretmenlere İnsansız Hava Aracı Eğitimi

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteği ile 23-30 Ekim tarihlerinde 32 gönüllü katılımcıya yönelik Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı İnsansız Hava Aracı (İHA-1) Eğitimi gerçekleştirdi. Eğitim Zafer Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında finanse edildi.

Yunusemreli Öğretmenlere İnsansız Hava Aracı Eğitimi

İHA eğitimi, bir diğer adı ile insansız hava aracı eğitimleri günümüzün en çok tercih edilen hobi ve çalışma alanlarının başında geliyor. Teknoloji çağında hayatımıza giren bu araçlar bu kez Manisa’nın Yunusemre İlçesi’nde yükseldi. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteği ile öğretmenlere yönelik başlayan İHA-1 eğitimleri eğitim camiasından da tam destek gördü.

32 Gönüllü Öğretmen Eğitimleri Tamamladı

Zafer Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında finanse edilen eğitimlere 32 gönüllü öğretmen başvurdu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı eğitimlere katılan öğretmenler süreci tamamladı. Şimdi öğrendikleri pratik bilgileri yeni nesil öğrencilerine aktarmak için geri sayıma başladılar…

 

Eğitimler 1 Hafta Sürdü

23-30 Ekim tarihlerinde gerçekleşen eğitimlerine katılan görevli Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ile Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen Yunusemre YENEP Atölyelerinde görev alacak Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinden oluştu. Katılımcıların İHA eğitimi için gerekli ön bilgi ve becerileri kazanarak bunu atölyelerde öğrencilerine aktarmaları hedefleniyor.

Teorik ve uygulamalı içerikten oluşan eğitime İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş ziyarette bulundu.

İHA Nedir?

Uzaktan kumanda edilebilen veya bir uçuş planı boyunca otomatik olarak hareket eden hava aracı İHA, birçok alanda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Türkiye ise bu İHA’ları üreten 8 ülke arasında yer alıyor.

İHA’lar günümüzde birbirinden farklı amaçlarla kullanılıyor. En yaygın kullanım yerleri ise şöyle:

  • 1- Gözetleme
  • 2- Keşif
  • 3- İmha gibi askeri amaçlar
  • 4- Taşımacılık (Genişleyen sivil alanlar dahil.)
  • 5- Zirai ilaçlama
  • 6- Kamera çekimi
  • 7- Yangın Söndürme

Türkiye’nin İHA Süreci

Türkiye’nin İHA geliştirme süreci ilk olarak 2004 yılında SSM ve TUSAŞ arasında imzalanan sözleşme ile başladı. Sonrasında büyük bir gelişme olarak 2009 yılında Bayraktar Blok A, ilk otomatik uçuş testini başarıyla tamamladı. Anka ise ilk test uçuşunu 2010 yılında 10 dakika havada kalarak gerçekleştirdi. Silahlı Bayraktar Taktik İHA da ilk başarılı atış testini 2015 yılında yaptı. Türkiye’deki İHA sürecini en güçlü haline getiren gelişme ise 2016 yılında Bayraktar’ın silahlı İHA olarak hizmete girmesi oldu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar